KEDİLERDE ALT İDRAR YOLU HASTALIKLARI VE KORUNMA YOLLARI

Sevgili hayvan dostları, kedilerde sık olarak görülen hastalıklardan biri alt idrar yolu hastalıklarıdır. Fakülte hastanemize ve özel kliniklere sık olarak gelen ve tedavide geç kalma nedeniyle böbrek yetmezlikleri ve ölümle sonuçlanabilen bu hastalık, bu haftaki konumuzu oluşturuyor. Sizlere bu hastalığın belirtileri, tedavi yöntemleri ve korunma önlemlerinden bahsedeceğim.

Alt idrar yolu hastalıkları denilince, idrar kesesi, alt idrar yolu ve dış genital (cinsel) organlarda oluşan bozukluklar akla gelmektedir. Bu bölgelerin iltihabı sonucu hasta kedilerde kanlı idrar, idrar kaçırma veya ölüme kadar giden sonuçları olan idrar yapamama durumları ile karşılaşılır.

Kedilerin alt idrar yolu hastalıklarının potansiyel nedenleri, viruslar, anormal idrar durgunluğu, obesite, idrar kesesi defektleri ve en popüler teoriye göre uygun olmayan diyetlerle beslemedir. Kedi beslenmesinde uygun olmayan diyetlerin kullanımının bu hastalığın oluşumunda son derece önemli olduğu bir realitedir ve tüm dünyada kabul gören bir yaklaşımdır. Çünkü kedilerde alt idrar yolu hastalıklarının temel nedeni, idrarda kristal yoğunluğunun artması ile idrar kesesinde ve idrar yollarında taş oluşum potansiyelinin ortaya çıkmasıdır.

Kedilerin bu hastalığa karşı hassasiyeti vardır. Genellikle 3 yaş ve üzeri kedilerde görülmekle birlikte, idrar yolu tıkanıklıkları her yaşta görülebilir. Cinsiyet ile ilgili bir farklılık yoktur, hem erkek hem dişilerde sıklıkla görülebilir. Fakat erkek kedilerde hastalık tablosu daha ciddidir. Erkek kedilerde idrar yolunun daha dar ve uzun olmasının bu tabloda katkısı vardır. İdrar yolunda tam tıkanıklık oluşursa, idrarın keseye ve böbreklere geri dönmesi sonucu, idrar kesesi bozuklukları ve böbrek yetmezliği oluşur. Böbrekler yolu ile atılması gereken toksinler kanda kalır ve ciddi hastalık tablosu ortaya çıkar.

Bu hastalığın görüldüğü kedilerde, idrar yapma bozuklukları en önemli belirtileri oluşturmaktadır. Kedi normalde kumuna gider, idrar yapmaya çalışır, zorlanır ve acı içinde bağırır. İdrar kaçırabilir. İdrarında kan görülebilir. Sıklıkla genital bölgelerini yalar, bağırır ve ağlar. Tam tıkanıklık olan vakalarda, halsizlik, kusma ve karında genişleme görülebilir. Kedi karın bölgesine dokundurtmaz, dokunulduğunda tepki verir.

Sevgili hayvan dostları, yukarıda genel olarak tanımlamaya çalıştığım alt idrar yolu hastalıkları belirtilerini gördüğünüz zaman vakit geçirmeden bir veteriner hekime müracaat ediniz. Bu hastalıkta erken teşhis ve acil tedavi uygulamaları gereklidir. Zaman kaybı, börek yetmezliği ve ölüme davetiye çıkarmak demektir.

Veteriner hekimler ve araştırmacılar, bu hastalığın ortay çıkmasında diyetin rolünü kabul etmektedir. Bu sebeple korunma ve tedavide diyet düzenlemeleri de son derece önemlidir. Bu hastalığın özellikle market mamaları ile beslenen kedilerde daha fazla görülmesi, beslemede kullanılacak mamanın kalitesini gündeme getirmektedir. Ucuz olan market mamalarının mineral yoğunluğu (kalsiyum, fosfor, magnezyum) fazladır ve idrar asiditesini uygun ölçülerde tutamaz. Bu durumda idrarda kristal yoğunluğu ve taş oluşum potansiyeli artar. O halde mama seçimini iyi yapmak gerekir. Bu durumda veteriner hekiminize danışarak uygun mama konusunda bilgi almalısınız. İkinci önemli husus özellikle kuru mama ile beslenen kedilerin su tüketimidir. Yetersiz su verilmesi idrar durgunluğuna neden olur, kristal ve taş oluşumuna zemin hazırlar. Bu bakımdan kedilerin önünde sürekli taze ve temiz su bulundurulmalıdır. Diğer bir önemli konu da kedilerin tuvaleti için kullanılan kumlardır. Bu kumların steril ve emici özellikte olması gerekir. Sokaktan alınan kumlar veya toprağın kedi kumu olarak kullanılması, idrar yolu enfeksiyonları açısından son derece tehlikelidir. Bu sebeple steril ve paketlenmiş ürünler tercih edilmelidir.